Hukuk Akademisi 2016/17

Hukuk Akademisi Logo Desktop

 

İLETİŞİM

BİLGİLERİ

 

ANA

SAYFA

İstinaf Kanun Yolu

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun istinaf kanun yoluna ve istinaf sonrası temyiz kanun yoluna ilişkin hükümleri,  20 Temmuz 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. İstinaf kanun yolunda

faaliyet gösterecek Bölge Adliye Mahkemeleri de aynı tarihte göreve başlamıştır.

PROGRAMIN AMACI

 

İstinaf, hukukumuzda yeni bir kanun yoludur. Bu kanun yoluna başvuru usulünün,  kanun yolu incelemesinin kapsamının ve bu incelemenin yürütülmesinde yargılamanın süjelerine (taraf, vekil, mahkeme) düşen yükümlülüklerin bilinmesi, bir dava sürecinin başarıyla yürütülmesinde belirleyici öneme sahiptir.

 

Bu çerçevede istinaf kanun yolu eğitimine katılanlara, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve ilgili diğer mevzuat ile yargı uygulamaları çerçevesinde, gerek istinaf kanun yoluna gerekse istinaf kanun yolundan sonra başvurulabilecek temyiz kanun yoluna ilişkin temel bilgilerin aktarılması, uygulamada önem taşıyan hususlara işaret edilmesi ve ortaya çıkabilecek sorunların çözüm odaklı olarak tartışılması hedeflenmektedir.

 

EĞİTİM İÇERİĞİ

 

Toplam 6 ders saatinden oluşan eğitim içeriğinde istinaf kanun yolu ve istinaftan sonraki temyiz kanun yolu hakkındaki şu konu başlıkları ele alınacaktır;

 

► İstinafın kanun yolu sistemindeki yeri ve temel özellikleri – temyiz kanun yolundan farkları

 

► İstinaf mahkemesi olarak Bölge Adliye Mahkemesi’nin görev ve yetkileri

 

► İstinaf ve istinaftan sonra temyiz kanun yollarının zaman bakımından uygulama alanı (HMK Geçici md. 3) (özellikle derdest davalara etkisi)

 

► İstinaf kanun yoluna başvurulabilen kararlar

 

► İstinafa başvuru usulü, süresi, istinaf dilekçesinin içeriği, başvuruda ödenecek Harç ve Giderler

 

► İstinaf sebeplerinin gösterilmesi ve mahkemenin gösterilen sebeplerle sınırlı inceleme yapması kuralı (istinaf sebepleriyle bağlılık) ve istisnaları

 

► İstinaf ve Temyiz başvurularının icraya etkisi ve tehir-i icraya ilişkin sorunlar

 

► İstinaf yargılamasında yapılamayacak işlemler

 

► İstinafta Tahkikat

 

► Bölge Adliye Mahkemesinde duruşma – Tarafların duruşmaya katılımı

 

► Duruşma yapılmadan karar verilebilecek haller

 

► İstinafta usule ve esasa ilişkin verilebilecek kararlar ve kararın içeriği

 

► İstinaf yargılamasında Vekalet Ücreti ve diğer yargılama giderleri

 

► İstinaf kanun yolundan sonra Temyiz kanun yoluna başvuru

 

► Bölge Adliye Mahkemesinin temyizi kabil kararları – temyizi mümkün olmayan kararlar

 

► Temyiz başvurusu ve süresi

 

► Temyiz sebepleri ve temyiz incelemesinin kapsamı

 

► Yargıtay’ın verebileceği kararlar  - onama ve bozma kararı üzerine yapılacak işlemler

 

KAZANIMLAR

 

İstinaf kanun yolu eğitimine katılanlar, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun, Harçlar Kanunu’nun ve Tarifesi’nin, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin, istinaf ve temyiz kanun yoluna ilişkin ilgili düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olarak, kanun yolu uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaları tespit edebilecek, sorun teşkil edebilecek hususlarda gerekli tedbirleri alma konusunda öngörüye sahip olacaklardır.       .

 

KİMLER KATILABİLİR ?

 

İstinaf kanun yolu eğitimine, avukatlar ve stajyer avukatlar başta olmak üzere, tüm hukukçular ve yardımcı adalet personeli  katılabilir.

 

BAŞVURU KOŞULLARI Eğitim Künyesi Eğitim Tarihleri18 Şubat 2017, Cts. Eğitim Süresi06 Ders Saati / 1 Tam Gün EğitmenYrd. Doç. Dr. Evren KILIÇOĞLU Eğitim Yeriİstanbul, Levent199 DüzenleyenHukuk Akademisi

 

Bu eğitim programı yukarıda belirtildiği üzere "GENEL KATILIMA" açıktır. 6 Ders saatinden oluşan programın tamamına katılan tüm adaylara "Katılım Belgesi ve Transkript" takdim edilecektir.

 

 

KAYIT İŞLEMLERİ

 

Hukuk Akademisi bünyesinde düzenlenen tüm eğitim programlarında ön başvuru işlemleri internet üzerinden "Online Başvuru Formu"nun doldurulmasıyla yapılmaktadır. Sayfanın alt kısmında bulunan formu doldurarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.  Ön Başvuru işlemleri esnasında katılımcı adayı herhangi bir ücret ödeme yükümlülüğü altına girmemektedir.

 

Formun doldurulmasının ardından Eğitim Danışmanlarımız sizinle iletişime geçerek programa ilişkin kontenjan durumu hakkında bilgi verecektir. Boş kontenjan bulunması durumunda "Kayıt İşlemlerini" başlatabilirsiniz. Sınıf kontenjanının dolması durumunda "Yedek Listeye" dahil edileceksiniz.

 

KAYIT ÜCRETİ HAKKINDA

 

 

Nakit Ödemelerde Kontenjan Bazlı Kayıt Ücreti Tablosu:

Vadeli ödeme seçeneğinden yararlanmak isteyen adaylar kayıt işlemlerini Biletix üzerinden gerçekleştirebilir. Biletix üzerinden vadeli olarak kayıt işlemini tamamlayan adaylar “Kontenjan Bazlı Ücretlendirme” çerçevesinde sağlanan ek indirim imkanlarından yararlanamaz. Eğitim programına ilişkin Biletix satış sayfasına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz;

 

 

NOT: NOT: Yukarıda belirtilen tutarlar KDV dahil değildir. Ders notları, bir ay süresince Lexpera® kullanımı, gün boyu kahve - çay servisi ve atıştırmalıklar eğitim bedeline dahildir.

ONLINE ÖN BAŞVURU

BU EĞİTİM SİZİN İÇİN UYGUN MU?

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Eğitim programına ilişkin ön başvuru işleminizi aşağıdaki formu doldurarak başlatabilirsiniz. Eğitim Danışmanımız mevcut kontenjan durumu ve kayıt işlemleri ile ilgili olarak sizinle iletişime geçecektir. Ön Başvuru işlemleri esnasında adaylar herhangi bir ücret ödeme yükümlülüğü altına girmemektedir.

Form gönderiliyor...

Form Alındı...

Form alındı.

Hukuk Akademisi bünyesinde sunulan tüm eğitim programları belli bir konuda mesleki gelişiminizi amaçlayan, uygulama odaklı ve tecrübe aktarımını destekleyici nitelikte dizayn edilmiştir. Lisans, Lisansüstü ya da Doktora tarzı akademik programlar ile arasındaki en önemli fark “gerek eğitim içeriğinin gerekse eğitmen kadrosunun belirlenmesinde” iş hayatına yönelik önceliklerin dikkate alınmasıdır.

 

“Amacınız teori odaklı Akademik bir eğitim almak ise söz konusu alana yönelik (Varsa) Yüksek Lisans ya da Doktora programlarını tercih etmenizi öneririz."

 

Hukuk Akademisi tarafından düzenlenen eğitim programları belirli bir alanda yeteneklerini geliştirmek veya yeni bir alanda kariyer yapmak isteyenler kişiler tarafından tercih edilmelidir. Ayrıca bu programlar, kendi iş alanlarıyla ilgili ek eğitim isteyen profesyonellerden, mezuniyet aşamasındaki lisans öğrencilerine kadar pek çok kişi için idealdir.

Program hakkında detaylı bilgi için

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geçebilirsiniz ;

Bizi Sosyal Medyada

Takip Edin

0 850 532 28 24

0 532 178 28 24

Eğitim Merkezi: Büyükdere Cad. No:199, Levent / İstanbul

Hukuk Akademisi Eğitim ve Yayıncılık Ltd. Şti. 2016, Tüm Hakları Saklıdır.