Hukuk Akademisi 2016/17

Hukuk Akademisi Logo Desktop

 

İLETİŞİM

BİLGİLERİ

 

ANA

SAYFA

Franchise Sözleşmesi ve Uygulamaları

Toplam insan nüfusunun ihtiyacı olandan çok daha fazlasının üretildiği günümüz Dünyasında, ekonomik işleyişin en çok önem verilen aşaması, ürünlerin pazarlanması ve satışının en ileri tekniklerle, en

ekonomik ve en güvenli yöntemlerle yapılmasıdır. Bu açıdan bakıldığında bir arz/sürüm yöntemi olarak tüm dünyaya yayılan franchising yönteminin önemi kendiliğinden anlaşılmaktadır.

Gelişmiş ülkelerin ekonomilerindeki arz/sürüm yöntemlerinin, talepler, ihtiyaçlar ve ekonomi politikaları doğrultusunda gelişmesine paralel olarak, dağıtım sözleşmelerindeki ilişkiler ve yöntemler de değişip gelişmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan franchising sisteminin, özellikle sanayi devrimiyle birlikte gelişen seri üretimin ve ekonomik globalleşmenin bir ürünü olduğu söylenebilir. Marka faktörüne verilen önem ve büyük global markaların tüm dünyada aynı ürün/hizmet kalitesi ve kurumsal imajla varlıklarını sürdürme gereksinimleri dikkate alındığında, franchise sözleşmesinin neden bu kadar yaygınlaştığı daha iyi anlaşılabilir.

 

Eğitmen: Yrd. Doç. Dr. Umut YENİOCAKAşağıda ayrıntısı yer alan eğitim programı, franchise sözleşmesine taraf olan ve/veya sözleşme yönetiminde görev alan kişi ve kurumların, kendi menfaatlerini güvence altına almak, hak kayıplarını ve ekonomik zararlarını önlemek üzere, bilgi ve beceri aktarımını hedeflemektedir.

 

EĞİTİMİN AMACI

 

Bu eğitimin katılımcıları, franchise sözleşmesinin müzakere aşamasından başlamak üzere, sözleşmenin kurulması, ifası ve sona erdirilmesi uygulamalarında dikkat edilmesi gereken noktaları, uygulamadan örneklerle görme imkânı bulacaklardır.

 

Eğitim kapsamında; franchise sözleşmesinin hazırlanması veya hazır bir franchise sözleşmesinin incelenmesi sırasında izlenecek yöntem ve dikkat edilecek noktalar hakkında farkındalık sağlanması amaçlanmaktadır.

 

EĞİTİM İÇERİĞİ

 

Franchise sözleşmesinde tarafların borçlarının belirlenmesi ve sınırlarının doğru biçimde çizilmesi özel bir önem taşımaktadır. Zira Kanunda düzenlenmeyen (isimsiz) bir sözleşme olması itibariyle franchise sözleşmesini de yakından ilgilendiren bazı emredici kuralların ve güncel içtihatların bilinmemesi, sözleşmenin kısmen ve hatta tamamen geçersiz olmasına sebep olabilecektir. Bu sebeple seminerimizde, sözleşme yönetimi bakımından franchise sözleşmesi özelinde dikkat edilmesi gereken temel noktalar üzerinde ayrıntılı olarak durulacaktır. Ancak, sonuç olarak isimsiz bir sözleşme ilişkisi anlamına gelen franchise sözleşmesinde, isimsiz sözleşme hukukunun genel ilke ve kuralları genel olarak uygulama alanı bulacağı için, bazı genel sözleşme hukuku kuralları ve uygulamaları da eğitim içeriğine dâhil edilmiştir.

 

Franchise sözleşmesinden doğan hangi tür uyuşmazlıklara hangi kanun kurallarının ve hukuk ilkelerinin uygulanması gerektiği konusu, oldukça zor ve karmaşıktır. Zira franchise sözleşmesi; genellikle, lisans, satış, vekâlet gibi sözleşmelerin unsurlarını bir arada barındırmakta, üstelik bazı örneklerde, hizmet, adi ortaklık ve acentelik gibi sözleşmelerle önemli benzerlikler taşıyabilmektedir.  Bu konuda, bizim de dâhil olduğumuz modern hukuk sistemlerinde güncel tartışmalar yürütülmektedir.

 

Eğitimde tüm bu konulara ayrıntılı olarak değinilecek ve Türkiye’de, AB ülkelerinde ve ABD, Avustralya gibi farklı hukuk sistemlerinin uygulandığı diğer ülkelerde, hangi düzenleme ve uygulamaların hâkim olduğu katılımcılara aktarılarak, özellikle Türkiye uygulaması açısından bilinmesi gereken pratik bilgiler üzerinde durulacaktır.

 

EĞİTİM YÖNTEMİ

 

Franchise sözleşmelerin hazırlanması ve incelenmesine ilişkin teknik bilgilerin, uygulamadaki sözleşmelerde kullanılan hüküm örnekleri, örnek dava dosyaları, bilirkişi raporları ve çok sayıda Yargıtay kararıyla desteklenerek, power point sunum eşliğinde aktarılması amaçlanmaktadır.

 

KİMLER KATILABİLİR ?

 

Eğitim kapsamında yapılan sözlü ve görsel sunumlar; özellikle, Franchise Sözleşmeleri alanında çalışan avukatlar ile bu alanda uzmanlaşmak isteyen stajyer avukatlar ve hukuk fakültesi son sınıf öğrencilerinin katılımına uygun şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, Şirket Yöneticileri ve Sözleşme Yönetiminde Görevli Personeller eğitim programına kayıt yaptırabilir.

 

Hukuk fakültesi 3. ve 4. sınıf öğrencileri de eğitim programına kayıt yaptırabilir.

 

BAŞVURU KOŞULLARI Eğitim Künyesi Eğitim Tarihleri21 Ocak 2017, Cts. Eğitim Süresi06 Ders Saati / 1 Tam Gün EğitmenYrd. Doç. Dr. Umut YENİOCAK Eğitim Yeriİstanbul, Levent199 DüzenleyenHukuk Akademisi

 

Bu eğitim programı yukarıda belirtildiği üzere "GENEL KATILIMA" açıktır. 6 Ders saatinden oluşan programın tamamına katılan tüm adaylara "Katılım Belgesi ve Transkript" takdim edilecektir.

 

 

KAYIT İŞLEMLERİ

 

Hukuk Akademisi bünyesinde düzenlenen tüm eğitim programlarında ön başvuru işlemleri internet üzerinden "Online Başvuru Formu"nun doldurulmasıyla yapılmaktadır. Sayfanın alt kısmında bulunan formu doldurarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.  Ön Başvuru işlemleri esnasında katılımcı adayı herhangi bir ücret ödeme yükümlülüğü altına girmemektedir.

 

Formun doldurulmasının ardından Eğitim Danışmanlarımız sizinle iletişime geçerek programa ilişkin kontenjan durumu hakkında bilgi verecektir. Boş kontenjan bulunması durumunda "Kayıt İşlemlerini" başlatabilirsiniz. Sınıf kontenjanının dolması durumunda "Yedek Listeye" dahil edileceksiniz.

 

KAYIT ÜCRETİ HAKKINDA

 

 

Kayıt Ücreti Tablosu

NOT: Tüm katılımcılara "Franchise Sözleşmesi - Yrd. Doç. Dr. Umut Yeniocak" kitabı ve eğitimi destekleyici nitelikte  On İki Levha Yayıncılık tarafından temin edilen bir adet kitap ücretsiz olarak verilecektir. Ayrıca;  Ders notları, bir ay süresince  Lexpera® kullanımı, gün boyu kahve - çay servisi ve atıştırmalıklar eğitim bedeline dahildir.

ONLINE ÖN BAŞVURU

BU EĞİTİM SİZİN İÇİN UYGUN MU?

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Eğitim programına ilişkin ön başvuru işleminizi aşağıdaki formu doldurarak başlatabilirsiniz. Eğitim Danışmanımız mevcut kontenjan durumu ve kayıt işlemleri ile ilgili olarak sizinle iletişime geçecektir. Ön Başvuru işlemleri esnasında adaylar herhangi bir ücret ödeme yükümlülüğü altına girmemektedir.

Form gönderiliyor...

Form Alındı...

Form alındı.

Hukuk Akademisi bünyesinde sunulan tüm eğitim programları belli bir konuda mesleki gelişiminizi amaçlayan, uygulama odaklı ve tecrübe aktarımını destekleyici nitelikte dizayn edilmiştir. Lisans, Lisansüstü ya da Doktora tarzı akademik programlar ile arasındaki en önemli fark “gerek eğitim içeriğinin gerekse eğitmen kadrosunun belirlenmesinde” iş hayatına yönelik önceliklerin dikkate alınmasıdır.

 

“Amacınız teori odaklı Akademik bir eğitim almak ise söz konusu alana yönelik (Varsa) Yüksek Lisans ya da Doktora programlarını tercih etmenizi öneririz."

 

Hukuk Akademisi tarafından düzenlenen eğitim programları belirli bir alanda yeteneklerini geliştirmek veya yeni bir alanda kariyer yapmak isteyenler kişiler tarafından tercih edilmelidir. Ayrıca bu programlar, kendi iş alanlarıyla ilgili ek eğitim isteyen profesyonellerden, mezuniyet aşamasındaki lisans öğrencilerine kadar pek çok kişi için idealdir.

Program hakkında detaylı bilgi için

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geçebilirsiniz ;

Bizi Sosyal Medyada

Takip Edin

0 850 532 28 24

0 532 178 28 24

Eğitim Merkezi: Büyükdere Cad. No:199, Levent / İstanbul

Hukuk Akademisi Eğitim ve Yayıncılık Ltd. Şti. © 2018 Tüm hakları saklıdır. Aydınlatma MetniŞartlar & Gizlilik